Kaliteli Teknik Alışverişin TEK Adresi!
Telefonla Sipariş 0276 227 8 444
Rulman Nasıl Takılır ve Sökülür?

Rulmanların Takılması & Sökülmesi

Rulmanların kapasitelerinden tam olarak yararlanabilmek için rulman tipi ve yapısının seçimi ile çevre elemanlarının konstrüksiyonu sırasında takma ve sökme şartlarını dikkate almak gerekir.

Uygun montaj aletlerinin kullanılması, montaja gerekli özenin gösterilmesi ve montaj yerinin temiz olması rulman ömrünü artırıcı en önemli şartlardır.

Orijinal ambalajdaki rulmanların üzerinde bulunan koruyucu yağın montaj sırasında yıkanarak temizlenmesine gerek yoktur, bu yağ rulmanın yağlanacağı standart tüm yağlarla uyum sağlar.

Buna karşın konik delikli rulmanların koruyucu yağ, mil veya manşon üzerine sıkı geçmelerinin sağlanabilmesi açısından temizlenir.

Hareket yüzeylerinin hasar görmesinden kaçınılabilmesi için rulmanlar, kesinlikle pislik ve neme karşı korunmalıdır.

Bu nedenle montaj yeri tozdan arınmış ve temiz olmalıdır. Ayrıca montaja ayrılacak yer taşlama tezgâhlarının civarında seçilmemeli ve basınçlı hava kullanımından kaçınılmalıdır.

Mil ve yuvalar temiz olmalıdır.

Pasa karşı koruyucu madde ve boya artıkları ile döküm parçaların kalıp kumu, oturma yüzeyi üzerinden uzaklaştırılmalıdır.

Dönen parçalarda çapak ve sert kenarlar yok edilmelidir.

Yataklamaya ait tüm parçalar birleştirilmeden önce ölçü ve biçim doğruluğu açısından kontrol edilmelidir.

Rulmanın çalışma hassasiyetine yakından etki eden geçmelerin mil ve yuva toleranslarının kontrolü özellikle önem taşır.

Rulman sökme takma aparatları mekanik ve hidrolik olarak ikiye ayrılır.

1) Mekanik aparatlar

a) Montaj alet kitleri; Montaj alet kitleri aracılığıyla, küçük ya da orta büyüklükteki rulmanların soğuk montajı yapılmaktadır.

b) Ay & Somun anahtarları; Ay anahtarları ise, rulmanların montajında özellikle kilit somunu çıkarmak ve takmak işleminde kullanılmaktadır. Bu aparatların yüksek darbeli modelleri de bulunmaktadır.

c) Rulman çektirme kitleri; Rulman çektirme aletleri ya da kitleri, bilyeli türdeki rulmanların sökülmesinde kullanılmaktadır.

Bu sayede, rulmanın diğer bileşenleri herhangi bir hasardan korunmuş olmaktadır.

 

2) Hidrolik aparatlar

Büyük çaplı uygulamalarda, yani hareket sağlanan parçaların büyük yükler taşıdığı mekanizmalarda, mekanik aparatlar yetersiz kalmaktadır. Bu yüzden, ağır işlerde hidrolik takma sökme aparatları tercih edilmektedir. Hidrolik aparatlar sayesinde, ağır yükler daha güvenli ve kontrollü bir biçimde sökülüp takılabilmektedir.

a) Hidrolik somunlar; Hidrolik somunlar, büyük boyutlu rulmanlarda, kademeli kuvvet uygulaması avantajına sahiptirler.

b) Hidrolik iticiler*

c) Pres plakaları*

d) Hidrolik çektirme aletleri*

e) Hidrolik pompalar;

Hidrolik pompalar da hidrolik somunlarla birlikte, rulmanların şaftlardan ya da yataklarından çıkartılması için hazırlanmış yağ kanallarında kullanılmaktadırlar.

*Hidrolik iticiler, pres plakaları ya da hidrolik çektirme aletleri, montaj yüzeyi ile rulman elemanı arasında ulaşılması gereken sıkılık derecesi için yüksek ağırlıktaki yükleri sağlamaktadırlar.

Mekanik ve hidrolik rulman sökme takma aparatları dışında, indüksiyon ısıtıcıları da rulmanların takılmasında, montajında kullanılmaktadır. Bu ısıtıcılar sayesinde, rulmanların sıcak montajı daha güvenli ve rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Özel tasarım bobinlerle, rulmanlar montaja uygun optimum sıcaklık değerlerine ulaştırılmaktadırlar.

İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. x